تغییرات در روابط تجاری ایران و هند متاثر از برجام و طبیعی است

توسطمدیر عامل

تغییرات در روابط تجاری ایران و هند متاثر از برجام و طبیعی است

تاریخ خبر: خرداد 96

«محسن بهرامی ارض‌اقدس» امروز(جمعه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، بروز هر گونه تنش در روابط تجاری و بازرگانی ایران و هند را (آنطور که رسانه های بیگانه اطلاع رسانی کردند) رد کرد.
به گزارش ایرنا، برخی رسانه های غربی مذاکره ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد بی و اینکه ایران با روسیه هم درباره توسعه این میدان مذاکره کرده است، تنش در روابط تجاری ایران و هند ارزیابی کرده اند، درصورتی که جمهوری اسلامی ایران برای توسعه یک میدان معطل نمی ماند و با شرکت های متعدد وارد مذاکره می شود.
‘بیژن زنگنه ‘ وزیر نفت ایران چهارم خرداد ماه جاری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نامطلوب بودن پیشنهاد طرف هندی برای توسعه میدان فرزاد بی، گفته بود ایران همزمان با ادامه مذاکره با هندی ها، با شرکت گازپروم روسیه نیز برای توسعه این میدان گفت و گو می کند.
رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در ادامه این گفت وگو افزود: طرف های هندی در سال های گذشته سرمایه گذاری های کلانی در منطقه چابهار انجام داده و در مسیر جاسک به چابهار طرح های متعددی تعریف کرده اند.
وی تاکید کرد، در مقوله های انتقال گاز و مبادلات تجاری تعاملات و ارتباطات تنگاتنگی بین 2 طرف وجود دارد و بویژه هند از بزرگ ترین خریداران نفت ایران به شمار می رود.
بهرامی یادآوری کرد: در شرایط تحریم های شدید اقتصادی کشور که فقط قادر به فروش نفت به کشورهای محدودی بودیم، هند از این فرصت سوء استفاده زیادی کرد؛ از جمله آنها پرداخت پول ایران به روپیه یا بلوکه کردن مطالبات ایران بود و در مقاطعی می خواستند در عوض پول نفت از کالاهای خود به ما بدهند.
رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران افزود: امروز با رفع تدریجی تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران قادر است نفت خود را به کشورهای مختلف بفروشد و الزامی نیز به خرید کالای هندی ندارد.
وی گفت: واکنش کنونی هند به تغییر و تحولات پیش آمده در پسابرجام در رابطه با ایران طبیعی است اما به هیچ عنوان به عنوان تنش تلقی نمی شود.
به گزارش ایرنا، پس از دستیابی به برجام در بیست و سوم تیرماه 1394، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 2231، به طور رسمی از این توافق حمایت کرد و با گنجاندن آن در حقوق بین الملل، عمل به برجام را به صورت یک قانون، الزام آور دانست.
برجام از بیست و ششم دی ماه 1394 اجرا شد و همچنان در مرحله پیاده سازی تعهدها قرار دارد.
«حسن بامیری» رایزن بازرگانی ایران در هند نیز به تازگی به ایرناگفت: اگر مشکل بانکی بین ایران و هند رفع شود ، صادرات غیر نفتی ایران می تواند به بیش از 10 میلیارد دلار در سال افزایش یابد.
وی با بیان اینکه میزان صادرات غیر نفتی بین ایران و هند در سال گذشته حدود 6.7 میلیارد دلار بوده است، افزود: در صورت ایجاد شعب بانک های ایرانی در هند این میزان می تواند تا 10 میلیارد دلار افزایش یابد.
وی با بیان اینکه حدود پنج سال است بانک های ایرانی برای ایجاد شعبه در هند درخواست داده اند، افزود:تاکنون بانک مرکزی هند به بهانه تکمیل نبودن مدارک با این درخواست ها موافقت نکرده است.
رایزن بازرگانی ایران در هند گفت که اگر طرف هندی عزم جدی برای صدور مجوز فعالیت بانک های ایرانی داشته باشد ،می تواند نواقص را اعلام تا نسبت به رفع آنها اقدام شود.
«اس .سی راجان» مدیر عامل فدراسیون سازمان های صادراتی هند نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت های ایران و هند برای گسترش روابط تجاری گفت مهمترین مانع توسعه روابط بین تهران و دهلی نو مشکلات بانکی است.
وی خاطرنشان کرد، تاکنون پنج بانک ایرانی برای ایجاد شعبه در هند درخواست داده اند که تاکنون پاسخی از سوی دولت هند داده نشده است .
وی از بانک مرکزی هند خواست برای رفع مشکلات تجاری بین دوکشور هرچه زودتر مجوز فعالیت این بانک ها را صادر کند.

درباره نویسنده

مدیر عامل administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.