توسعه تجاری با هندوستان بسیار سهل تر از تجارت با چین است

توسطمدیر عامل

توسعه تجاری با هندوستان بسیار سهل تر از تجارت با چین است

تاریخ خبر: خرداد 94

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، ابراهیم جمیلی در نشست چند جانبه اعضای شورای بازرگانی اتاق ایران و هند با موضوع بررسی راهکارهای توسعه تجارت ایران و هند، با تاکید بر امتیازات تازه کشور هند به منظور افزایش نرخ صادرات کالای ایرانی، افزود: بعد از چین، هند بالاترین نرخ رشد اقتصادی یعنی 8 درصد را به خود اختصاص داده و این نشان از آینده مطلوب اقتصادی برای توسعه تجارت ایران با هند خواهد بود.
وی با اشاره به جمعیت یک میلیارد و 200 میلیون نفری هندوستان، یادآور شد: این جمعیت به مثابه یک بازار بزرگ به اندازه بازار اروپا به شمار می رود که می تواند در رشد نرخ صادرات ایران بسیار اثرگذار باشد.
جمیلی ادامه داد: زمانی که نرخ رشد اقتصادی کشوری افزایش یابد، می توان انتظار افزایش قدرت خرید مردم آن کشور را پیش بینی کرد، به طوری که نیاز آنان به کالاهای تازه احساس می شود لذا ایران می تواند کالاهای خود را به این کشور صادر کند.
رییس خانه اقتصاد ایران در ادامه با اشاره به شناسایی فرصت های اقتصادی و تجاری هند برای ایران، یادآور شد: باید در این مسیر چگونگی سرمایه گذاری را شناسایی کرد.
جمیلی گفت: امروزه کشور آمریکا خواهان آن است که هند را به بازار ثانویه خود تبدیل کند به طوری که این روش را نزدیک به 20 سال در چین اجرایی کرده و موفق هم شده است.

** انتقاد از پرداخت سپرده 130 درصدی بازرگانان عادی برای گشایش LC
جمیلی با اشاره به اینکه در تکالیف بودجه، بانک ها ملزم به دریافت 10 درصد سپرده برای گشایش اعتبار از بازرگانان هستند، گفت: این رقم توسط بانک ها، از بازرگانان و مشتریان خاص به میزان 30 درصد و از بازرگانان عادی معادل 130 درصد سپرده گشایش اعتبار (LC)دریافت می شود.
وی در ادامه، عمده مشکلات بازرگانان ایرانی برای تجارت با هند را حمل و نقل دانست و افزود: با توجه به کوتاهی مسیر و همچنین راه های ارتباطی موجود ماننده راه های آبی، هوایی و ترانزیت، باز هم حمل و نقل بیشترین مانع و هزینه را در مسیر توسعه تجارت ایران و هند ایجاد می کند.
رییس خانه اقتصاد ایران، با تاکید بر امتیاز بندر چابهار در جنوب ایران، اظهار داشت: این بندر می تواند موانع ذکر شده را از میان بردارد و چابهار را به منطقه ای تجاری، ترانزیتی تبدیل کند.
رئیس شورای بازرگانی اتاق ایران و هند با انتقاد از عملکرد بانک ها به منظور ایجاد و پرداخت تسهیلات به بازرگانان، ادامه داد: این بسیار تعجب آور است که بانک ها قوانین مورد تصویب مجلس را به جهت در خطر افتادن منافع شان اجرا نمی کنند و از این قوانین برداشت سلیقه ای دارند.
وی افزود: در تکالیف بودجه تاکید شده تا هر بازرگانی برای گشایش LC معادل 10 درصد سرمایه را سپرده گذاری کند؛ اما شاهد هستیم که بانک ها از بازرگانان خاص معادل 30 درصد و از بازرگانان عادی معادل 130 درصد طلب سپرده گذاری می کنند.
این عضو اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران تصریح کرد: نبود نظارت و مدیریت صحیح بانک مرکزی منجر به ایجاد این نوع عملکرد بانک ها شده است.
وی با مد نظر قرار دادن سخنان اخیر فعالان و مسئولان بانکی کشور، گفت: زمانی که به این نوع برخورد بانک ها انتقاد می شود؛ پاسخ می دهند که ما در شرایط تحریم به سر می بریم، اکنون این خواسته برای بخش خصوصی ایجاد شده؛ زمان برداشته شدن تحریم ها نیز می رسد و در آن زمان است که فعالان بخش خصوصی انتظار رفتار رقابتی را از بانک ها خواهند داشت.

** رقبای قدرتمندی بازار هند را هدف قرار داده اند
خزانه دار شورای بازرگانی ایران و هند نیز با تاکید بر وجود رقبای قدرتمند تجاری در بازار هند، افزود: نباید این انتظار را داشت که تنها بازرگانان ایرانی هستند که بازار هند را کشف کرده اند.
محمد مهدی طباطبایی افزود: کشورهای اروپایی و امریکایی از مدت ها قبل برای حضور خود در بازار یک میلیارد و 200 میلیون نفری هندوستان برنامه ریزی های مدونی داشته اند که تا حد زیادی نیز به مرحله اجرا رسیده است.
وی خروج از تجارت سنتی را مورد تاکید قرار داد و گفت: تجار ایرانی تاکنون در بازار هند، به صورت سنتی و نیمه ورود پیدا کرده اند، اما لازم است که برای توسعه تجارت و شیوه های آن برنامه ریزی تازه ای داشته باشند.
طباطبایی با اشاره به اولویت های اقتصادی دولت یازدهم ادامه داد: کابینه دولت یازدهم به منظور رشد اقتصادی کشورمان درصدد افزایش نرخ صادرات و توسعه تجاری با کشورهای مختلف است.
این عضو خانه اقتصاد ایران اضافه کرد: از این رو می توان هند را یکی از کشورهایی دانست که توسعه تجارت با آن می تواند در رشد نرخ اقتصاد موثر باشد.
وی با اشاره به رشد نرخ اقتصادی هند، گفت: زمانی که اقتصاد کشوری رشد پیدا می کند؛ قدرت خرید مردم نیز افزایش می یابد. بنابراین سلیقه مصرفی نیز بالا می رود و مصرف کالای لوکس نیز رونق می گیرد.
به اعتقاد وی، این فرصتی است تا با تولید کالاهای مورد نیاز و همسو با سلیقه مردم هند، برای تصاحب این بازار لوکس برنامه ریزی داشته و نرخ واردات کالای ایرانی به هند را افزایش داد.

** ارزان بودن نیروی کار از جذابیت های هند برای ایجاد بازارهای ثانویه
نایب رئیس شورای بازرگانی ایران و هند نیز ارزان بودن نیروی کار را از جذابیت های هند برای ایجاد بازارهای ثانویه دانست و گفت: رشد اقتصادی چین یک حباب است که توسط دستمزد نیروی کار از بین خواهد رفت؛ اما این مشکل در هند دیده نمی شود و شرکت های امریکایی از هم اکنون به فکر ایجاد بازار ثانویه خود در هند هستند.
مصطفی ناظری با اشاره به سابقه تجاری اروپا و امریکا با هند، افزود: هند با این کشورها، به جهت زبان استعماری، نزدیکی دارد به همین منظور شرکت هایی با سابقه 180 سال در هند وجود دارند که امریکایی و اروپایی هستند.
وی شراکت 70 درصدی اروپا و امریکا را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: حدود 70 درصد از شرکت های هندی، با تجار اروپایی و آمریکایی شراکت دارند.
عضو اتاق صنایع و معادن ایران با تاکید بر تدوین استراتژی های منظم و عملی توسعه تجاری ایران در هند، گفت: با وجود امتیازات مطلوب کشور هند برای واردات کالای ایرانی، این مسیر بسیار پیچیده بوده و مشکلات بسیاری بر سر راه وجود دارد.
وی افزود: تاسیس یک شرکت در هند بسیار آسان است؛ به طوری که یک فرد با در اختیار داشتن تنها یک صندوق پستی می تواند شرکتی را تاسیس کند، از این رو شرکت های بسیاری در هند وجود دارند که می توان با آنها رایزنی تجاری داشت.

درباره نویسنده

مدیر عامل administrator

دیدگاه‌ها بسته شده اند.